Kapadokya / NEVŞEHİR

Kapadokya diye direk olarak gidilecek bir yer yok aslında. Bölgeye genel olarak verilmiş bir isim sadece. Aksaray – Nevşehir arasında geniş yer kaplayan bu bölgede bir çok görülesi yer var. Gezdiğim, görme fırsatı bulduğum yerleri dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım;

 

 

 

 

 

 

Göreme: Fotoğraf çekinmek için en iyi bölgelerden biri. Etrafınızda bol bol peri bacaları ve kayalıklar göreceksiniz. Tarihi Açık Hava Müzesi burada görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Civarda dilerseniz develere binebilir fe fotoğraf çekinebilirsiniz. Bunun dışında bölgede gezilip, görülecek bir kaç kilise de mevcut. Panorama noktalarından görünen manzara ise harikulade. Buralardan çok iyi kareler yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Avanos: Çanak-çömlek yapımının ve halıcılığın kaynak noktası. Çamurdan yapılma testi, güveç, çanak ve çömleklerin her türlüsünü burada bulabileceğiniz gibi atölyelerde bu deneyimlerden faydalanabilir, kendiniz de bir şeyler üretmeye çalışabilirsiniz. Şahsen ben denedim ve müthiş keyif aldım. Kendinizi nötrlemek için denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca gölet üzerindeki sallanan köprüden yürümek ve gölette motorlu deniz taşıtları ile turlamak da çok keyifli.

 

 

 

 

 

Ürgüp: Bölgede eğlence mekanı çok olmasından dolayı geceleri oldukça hareketli. Hemen hemen her tarz müziği dinleyip eğlenebileceğiniz mekanları bulmak mümkün. Gündüz gezilesi yerlerden ise Temenni Tepesi’nin manzarası görülmeye değer. Bir de hala görmek isteyenler var ise Asmalı Konak bu bölgede.Yemek konusunda bu bölgelerden herhangi birini seçebilirsiniz.  Testi kebabı da öncelikli tavsiyemdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uçhisar: Buranın en çok göze çarpan noktası ise Uçhisar Kalesi. Merdivenlerin fazlalığı çıkışı zor kılsa da hem çıktığınız merdivenler boyunca hem de kalenin son noktasından göreceğiniz manzara gerçekten büyüleyici. Hediyelik eşyaların ve yöresel yemiş ve kuru gıdaların da alınabileceği tezgahları kale çevresinde bulabilirsiniz. Kale çevresinde yine fotoğraf çekinmek için fazlaca alternatifiniz var.

 

 

 

 

 

 

Bölge genel olarak bu ana arterlerden oluşmakta. Bu gölgeler dışında ise Avanos – Ürgüp arasında kalan Çavuşin ve Zelve görülebilir. Paşa Bağları burada kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Ürgüp- Göreme arasında Ortahisar görülebilir. Burada da Uçhisar’dakine benzer Ortahisar Kalesi var. Güvercinlik Vadisi de yine bu arada kalıyor. Güvercinleri yemlemek, onlarla fotoğraf çekinmek, nazar boncuklarıyla donatılmış ağaçlara boncuk asmak ve fotoğraf çekinmek için uğrayın ve manzaranın keyfini çıkarın. Göreme – Avanos arasında da Aşıklar Tepesi yine manzarası güzel olan tepelerden. Bir de Kızıl Vadi var ki gün batımındaki kızıllığı izlemek için en iyi tepe noktası denilebilir.

 

 

 

 

 

Anlaşılacağı üzere Kapadokya bölgesi Ürgüp-Göreme-Avanos üçgeninden oluşmakta. Geziler genel olarak bu bölgede yapılıyor. Şayet ki vaktiniz var ise bu üçgenin hemen dışındaki bazı noktalardan bahsedeyim. Ürgüp tarafından Mustafapaşa’ya doğru gittiğiniz takdirde görebileceğiniz bir kaç kilise daha var.

Kiliselerin dışında Soğanlı Tepesi ve Sultan Sazlığı da bu taraflarda kalıyor. Sultansazlığı bu bölgedeki öncelikli tavsiyemdir. Çok fazla kuş çeşidini göreceğiniz bu bölgeyi görmeden geçmeyin. Göreme veya Uçhisar tarafından biraz açıldığınızda ise Kaymaklı ve Derinkuyu’ya ulaşırsınız. Buralarda da yer altı şehirlerini gezmelisiniz. Dar merdivenlerden inişler çıkışlar zor olsa da yer altı şehirlerini rehber eşliğinde gezip tarihteki yaşantı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Derinkuyu’dan sonra biraz daha devam ettiğinizde Ihlara’ya ulaşacaksınız. Meşhur Ihlara Vadisi’ne girerek doğanın tadını çıkarın. gerçek bir doğa harikası olan vadi, büyüleyici güzelliğe sahip.  Eh Ihlaraya kadar geldiniz madem buradan Belisırma’ya geçip suların içine kadar uzanan sofralarda yemek yemeyi düşünebilirsiniz. Burada yenen yemeğin tadı bir başka olacaktır. Görmek isteyenler için Belisırma’da bir iki kilise mevcut. Belisırma’dan sonra dönüş yolunda vadinin sonundaki Selime bir sonraki durak. Burada bulunan Selime Manastırı, kiliseler ve mağaralar görülmesi gereken yerler. Selime’den çıkıp Acıgöl üzerinden dönerek turu tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Anlattığım bölgelerde gezmek istediğiniz yerleri belirleyip günlere pay ederek kaç günlük tur yapacağınıza önceden karar verebilirsiniz. Tamamını görmek için biraz yorucu olsa da sıkıştırılmış bir program ile 2-3 günde turu tamamlayabilirsiniz. Her şeyi anlattın iyi güzel de “Balona nasıl bineceğiz?” diyorsanız orasını bende bilmiyorum 🙂  Bölgede hemen her noktada balon şirketleri veya onlara aracılık eden noktalar var. Herhangi biri ile iletişime geçilebilir, sonrasında sabah sizi alacakları noktayı belirleyebilirsiniz. Tabi o keyfi yaşamak için sabah 5:00’te hazır olmanız gerekiyor. Şayet sadece izlemek isterseniz de 6:00’da hazır olmanız gerek.(Fotoda göründüğü üzere ben hazırdım)  Bu keyfin bedeli 120-140 euro civarında onu da belirteyim. Ayrıca diğer bahsettiğim yerleri gezebilmeniz için Müze kartınızın olması size büyük avantaj sağlar. Konaklama için her bölgede alternatif seçenekleriniz olacaktır. Kayadan oyma mağara odaları daha nostaljik görünümlere sahip. Hem farklı görseli hem de serinliği açısından tercih edilebilir. Ayrıca bölge genelindeki at çiftliklerinde at binmek ve ATV turlarına katılmak da sizi extra heyecan ve maceralara sürükleyecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın