İçeriğe geç

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme

Hepimizin whatsApp yazışmalarında karşımıza bu ekranın çıkması ile “Noluyor yeaa?” dediğimiz gayet ortada. Kim neyi şifreliyor? sorusunun ardından detayları görmek için dokunduktan sonra da hiçbir şey anlamayarak geri çıktığımız da ortada. Hani o iş öyle kaldı da nedir bu uçtan uca şifreleme diyorsanız eğer aktarayım;

WhatsApp yeni geliştiriği güvenlik sistemi ile kullanıcılar arasındaki görüşmeleri kriptolu bir şekilde şifreleyerek güvenlik altına aldı.

Son dönemlerde artan güvenlik sıkıntıları ve meşhur FBI & Apple davası üzerine WhatsApp özel bir güvenlik sistemi geliştirdi. Aslında görünürde bir değişiklik olmasa da iki kişi ya da grup arasındaki mesajlaşmalarınız uçtan uca şifrelenerek korunuyor. Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirilen sistem ile mesajlarınız artık sadece sizin ve mesajlaştığınız kişinin dışında başka kimse tarafından okunamayacak anlamına geliyor.Yani sizin WhatsApp mesajlarınız konuşan kişiler dışında artık kimse tarafından, hatta WhatsApp tarafından bile erişilemeyecek. İster havadan sudan konuşun, isterseniz devlet sırrını paylaşıyor olun bu bilgileri sizler dışında kimse göremiyor.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Şimdi ise WhatsApp’ın son sürümünü kullanan tüm kullanıcılarda her mesajın altında çıkan sarı baloncuk WhatsApp mesajlarınızın artık oldukça güvenli olduğunu, mesajlarınızı sadece sizin görebileceğiniz anlamına geliyor.

Yani devletler, hacker dediğimiz internet korsanları ve hatta WhatsApp’ın kendisi bile sizin mesajlarınızı okumak için sizin telefonunuza ihtiyacı olacak. 3. parti yazılımlar veya herhangi biri sizin mesajlarınıza ulaştığında şöyle bir durum çıkacak;

Diyelim ki WhatsApp’ta arkadaşınız ile şu şekilde bir konuşma geçti “Naber dostum?”, bu mesaja dışarıdan birileri ulaşıp ele geçirdiğinde ise görecekleri “&85/+ *0t)@*_” şeklinde anlamsız ve kriptolu bir telefonun mesajlaşma servisinde olduğu gibi bir mesaj görecek. Bunu çözmek için ise sadece ve sadece sizin ya da karşınızdakinin telefonuna ihtiyaç duyacak.

Olay temel olarak bu şekilde anlatılabilir. Tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kriptolu mesajlaşma artık bizzat elinizdeki telefonda da bulunuyor olacak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: